Lukk

Innspillsmøte: Ny handlingsplan for forebygging av selvmord

Regjeringen er nå i gang med arbeidet med en ny og spisset handlingsplan for forebygging av selvmord. Over 20 organisasjoner deltok på innspillsmøte, hvor helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre innledet og ledet møte sammen med statssekretær Ellen Rønning-Arnesen.

Målet med ny handlingsplan er å  prioritere tiltak med størst potensial for å lykkes i arbeidet med å forebygge selvmord. Den skal være mer spisset, og inkludere  sammenhengen mellom økonomiske problemer og selvmord. I tillegg spilte vi inn innsatsområder vi mener bør prioriteres:

  1. Skal vi redde flere er det i overgangene vi har størst mulighet til å utgjøre en forskjell. Pasienter innlagt i eller nylig utskrevet fra psykisk helsevern er særlig utsatt, med de første 30 dagene etter utskrivelse som høyrisikoperiode. Her ligger det et stort forebyggende potensiale. Vi må ha konkrete tiltak som bygger opp sikkerhetsnettet etter utskriving – og sikkerhetsplan er en metode med effekt. Den nye handlingsplanen bør ha et konkret mål: en årlig 20 prosent økning i bruken av sikkerhetsplaner. Dette bidrar til å redusere risiko.
  2. Depresjon oppdages og behandles fortsatt for sent. I juni kom Helsetilsynets rapport fra landsomfattende tilsyn med selvmordsforebygging i psykisk helsevern – og behandling av depresjon ved døgnavdelingene. Resultatene var nedslående: mangelfull diagnostikk koster liv.  Og – tilbake til overgangene – utskrivning var i mange tilfeller ikke godt nok planlagt og med for lite involvering av pårørende. Vi må ta Helsetilsynets ferske funn på alvor og lære av dem, slik at vi kan se fellestrekkene og fange opp pasienter med depresjon tidligere. Målet må være rask, tverrfaglig utredning og god behandling – og systematisk implementering av et nasjonalt opplæringsprogram i depresjonsdiagnostikk. Og sikre god oppfølging etter utskrivelse.
  3. Det å  redusere tilgang til metoder har stor effekt. Et av de mest vellykkede tiltakene i Norge er bestemmelse om våpenskap, men fortsatt dør mellom 70 og 80 mennesker årlig på grunn av våpenbruk. Her er det potensial for å redusere ytterligere. Handlingsplanen bør ha en satsing på redusert våpentilgang med et tydelig mål: 20 liv spart hvert eneste år. Dette er et av tiltakene med umiddelbar effekt.

Rådet for psykisk helse representerte også NCD-alliansen med innspill på vegne av fem organisasjoner innen ikke-smittsomme sykdommer: Diabetesforbundet, Kreftforeningen, Nasjonalforening for folkehelse og LHL Landsforeningen for hjerte, lunge og hjerneslag og Rådet for psykisk helse. Hele innspillet kan du lese her:  NCD-Alliansens innspill til ny handlingsplan

Den nye handlingsplanen må ha mer treffsikre tiltak for de som er i risikogruppene – og de må være både realistiske og målbare. Vi må  gjøre mer av det som virker. Både brede folkehelsetiltak og spissede  tiltak for risikogrupper.

Lavterskeltilbud ved akutte livskriser, som Livslosen må sikres drift og bygges ut. De redder ikke bare liv, men tar menns utfordringer på alvor. Vår samlede evne til samarbeid og det å prioritere vil ha stor betydning om vi skal lykkes i å få ned selvmordstallene.

Mer om arbeidet med ny handlingsplan: Ny handlingsplan for forebygging av selvmord – regjeringen.no

Les alle våre helsepolitiske innspill: Helsepolitiske innspill | Rådet for psykisk helse

Del på sosiale medier