Konkurrende egg
Da Line Tiller for seks år siden bestemte seg for å fryse egg til mulig senere bruk, ble hun sjokkert over sin egen manglende kunnskap om kvinnekroppen.
– Jeg sitter i gynekologstolen, og får beskjed om at jeg har 11 egg.
– Bare 11 egg?
– Ja, jeg reagerte som du: Oj! Men gynekologen sier: «Ikke 11 egg totalt, men 11 egg denne måneden». Og jeg tenker: «er det sånn det fungerer». Da jeg begynte å grave etter kunnskap, fant jeg ut at det er tre til 30 egg hver måned som konkurrerer om å bli egget som kan bli befruktet, selve «gullegget». Dette er jo ikke informasjon som vi lærer på skolen, eller i Aftenposten.
-Ettersom jeg forsto mer, begynte jeg å tracke min egen syklus. Ganske raskt merket jeg et mønster. For eksempel at det omtrent aldri er en dag 10 da jeg føler meg energifattig. Da er det en topp på ekstrovertisme og energi i superuka, sier Tiller og forklarer at superuka også har faser. Det skjer nye ting hver eneste dag i kroppen, i forhold til hormonene som hele tiden går opp og ned.
Tiltrekkende dager
– Hvordan var livet før du begynte å bli veldig oppmerksom på egen syklus?
– Jeg tok planlegging mer ut fra dagsfølelse. Jeg kunne for eksempel få kjempelyst til å gå på konsert, og kjøpte konsertbillett til uken etter. Så går det en uke, og det kjennes ikke like fristende. Akkurat det med å planlegge livet, for trening, arbeidsoppgaver og dating, har et før og et etter, sier forfatteren.
I boka beskriver hun hvordan kvinner blir mer sexlystne, pågående og attraktive før eggløsning. Fra evolusjonsmessig synsvinkel er det jo nettopp dét superuka er til for. Det kan ut-nytes selv om graviditet ikke er målet. Motsatt kan det være lurt å ta litt ekstra hensyn til seg selv i dagene preget av progesteron.
– Jeg har ikke hatt så store premenstruelle plager, men visste jo at jeg hadde noen dager før mensen der jeg kunne bli trøttere og mer selvbevisst. Da pleide jeg bare å kjøre på, likevel. I stedet for å snu på det, og få kontroll over det. Nå vet jeg hvordan jeg er den og den uka.
– Kan det bli en selvoppfyllende profeti?
– Ja. Men i vestlig medisin regner man med 50 prosent placeboeffekt. Det er ikke noe gærent med det, hvis placebo hjelper deg? Når jeg vet superuka nærmer seg, så kan jeg spinne meg opp så den blir som en ekstrasuperuke. Det ligger en selvsikkerhet i det å vite, den er ganske viktig.