Psykologforeningens president Håkon Konsgrud Skard hilser kunstig intelligens velkommen i psykologarbeidet. I en epost skriver Skard at foreningen i lengre tid har hatt søkelys på hvordan økte krav til registrering, koding, dokumentasjon og annen planlegging har ført til mindre tid til pasientarbeid og redusert kvalitet på psykososiale arbeidsmiljøfaktorer.
– Vi er optimistiske til at KI kan frigjøre mer tid til pasienten for psykologer flest. Blant annet tror vi KI kan komme med gode forslag, og virke som en «veileder» eller sparringspartner i arbeidet med diagnostisering og behandlingsplanlegging. Det er også spennende med KI-hjelp til å stille diagnose, samt foreslå treffsikker behandling. •
NYE LØSNINGER: – Psykologer har stor arbeidsbelastning utenom pasientbehandling, sier Håkon Kongsrud Skard. (Foto: Ola Sæther)