Hjelp til å forberede seg
Kjernen i verktøyet er å hjelpe den som er bekymret til å forberede seg på alkoholpraten ved å tenke over hva som kan komme av reaksjoner, og hvordan man har lyst til å håndtere situasjonen. Reaksjonene kan være mange, som fornektelse, at personen blir lei seg, sint, blir stille og avvisende, går i forsvar eller prøver å spøke bort alvoret.
– Det er jo ikke farlig at noen blir lei seg eller såret, men det kan oppleves som krevende å stå i det. Vi råder til å vise at det er rom for de følelsene, si at du forstår at dette er noe som kan gjøre deg lei seg, men at denne samtalen kommer av omsorg og fordi du bryr deg. Målet er å kommunisere for personen at han eller hun betyr noe for deg, at du vil personen vel.
– Hva om du har forsøkt en slik samtale mange ganger, uten resultater?
– Det kan selvsagt være en krevende situasjon, og det er ikke gitt at en prat vil ha effekt. Kanskje sår du likevel et frø som vil føre til endring senere. Ellers finnes det også andre hjelpeverktøy du kan ta i bruk.
Kaski nevner hjelpetelefoner og pårørendetilbud som kan veilede videre. Dem finnes det flere av. Generalsekretæren nevner for eksempel BAR og Blå Kors Kompasset, hvis du er barn av en person med rusproblemer. Rusinfo, som har anonym telefon- og chattetjeneste, er også en annen kilde hun trekker frem. Pårørendesenteret kan også kontaktes.